Trajanje: 20.4.2024 – 19.4.2026, INTERREG ITALIA-SLOVENIA
SO 1.1. Razvoj in krepitev raziskovalnih in inovacijskih zmogljivosti ter posodabljanje naprednih tehnologij
Z projektom ALL-MICRO želimo vzpostaviti čezmejno mrežo osredotočeno na področja optične in elektronske mikroskopije na visoki ravni in bo vključevala akademske in raziskovalne inštitucije ter tehnološka središča. Cilj projekta je širjenje znanja o potencialu optične in elektronske mikroskopije kot orodja za tehnološki napredek in inovacije podjetij in javnih subjektov ter za povečanje konkurenčnosti vseh podjetij v makroregiji. Ciljne skupine tega projekta so mala, srednja in velika podjetja, ki delujejo na območju makroregije, bolnišnice in medicinski centri, raziskovalni centri in akademske ustanove ter organizacije za podporo podjetjem. Znanje o najbolj inovativnih tehnikah optične in elektronske mikroskopije je pogosto omejeno na zelo specializirane ustanove in osebje ter ni zlahka dostopno tistim, ki bi jih lahko uporabili za povečanje svoje inovativnosti in konkurenčnosti na svetovnem trgu. Zaradi visokih stroškov stroškov nakupa in vzdrževanja opreme in stalnega tehnološkega razvoja je te tehnologije težko preusmeriti iz izključno akademskih ali temeljnih raziskav v aplikativne raziskave, industrijo in storitve. Cilj tega projekta je zato premostiti vrzel med akademskim svetom in temeljnimi raziskavami na eni strani ter industrijo in storitvami na drugi. ALL-MICRO projekt bo ustvaril most, ki bo omogočil, da se znanja in spretnosti ter instrumentarij, prisotni v makroregiji, v celoti izkoristijo v korist proizvodnih dejavnosti. Ta cilj neposredno prispeva k merilom okoljske trajnosti, ki zahteva preseganje državnih meja, da bi si Italija in Slovenija delili dopolnilne vire ter se tako izognili podvajanju dragih in okoljsko zelo vplivnih instrumentov.
Univerzi v Trstu in Novi Gorici ter raziskovalna centra Istituto Officina dei Materiali (Nacionalni raziskovalni svet) in Nanocenter bodo k ciljem mreže prispevali s svojimi visokokakovostnimi instrumenti in dolgoletnimi kompetencami, na področju optične mikroskopije, vrstično elektronsko mikroskopijo (SEM) in transmisijsko elektronsko mikroskopijo (TEM). Tehnološka vozlišča Friuli Innovazione (FINN/TEC4I.FVG) in Primorski tehnološki park (PTP) bosta ključna pri prepoznavanju in navezovanju stikov s ciljnimi skupinami, prenosom znanja o možnostihi, ki jih ponujajo nove mikroskopske tehnike, ter pri vzpostavljanju povezav med akademskim in zasebnim sektorjem.
Okrepljeno čezmejno sodelovanje bo bistvenego prispevalo k izkoriščanju virov v makroregiji v korist obeh strani meje, kar bo ustvarilo dinamično skupnost, ki bo dosegla širši krog ciljev.