Vodja programa: prof. Dragan Mihailović,
Trajanje in vir sofinanciranja: 01.01.2022 – 31.12.2027, ARRS (I0-0053)
Osnovni cilj programa je doseči trajnostni model financiranja vrhunske raziskovalne infrastrukture v Sloveniji, ki združuje vrhunske, več-inštitucionalne temeljne raziskave in industrijske meritve z visoko strokovno usposobljenostjo in konkurenčno opremo. S tem bomo dosegli boljšo strokovno podporo uporabnikom, večjo administrativno in strokovno učinkovitost ter razširili krog uporabnikov.
Nacionalno raziskovalno infrastrukturno središče na področju nanotehnologije in materialov (IP Nanocenter) temelji na usklajeni vsebini, ki jo trenutno ločeno izvajata Center odličnosti nanoznanosti in nanotehnologije (Nanocenter, www.nanocenter.si) in Center odličnosti nizkoogljične tehnologije (CO NOT, www.conot.si).
V sklopu strategije razvoja delovanje podporne dejavnosti centra poteka na dveh nivojih (1) podpora lastni raziskovalni dejavnosti (ARRS, EU in ERC projekti, industrija) in (2) podpora raziskovalni dejavnosti drugih RO (predvsem IJS, KI in UniLJ).
Krovne teme predlaganega infrastrukturnega programa so:
– vrhunska mikroskopija (FIB, AR-STEM, 4probe UHV STM), ki je v skupni uporabi (t.i. multiuser facility)
– čisti prostori za elektronske prototipne in kvantne naprave, ki je v skupni rabi (t.i. multiuser facility)
– infrastrukturna podpora računalniške simulacije na področju optimizacije procesov in materialov.
Področje dejavnosti predlaganega infrastrukturnega programa obsega podporno dejavnost na področju mikroskopije elektronskih, kvantnih nano- in drugih funkcionalnih materialov, novih baterij, novih elektrokatalizatorjev za pretvorbo energije, nanotehnologije in različnih kvantnih tehnologij. Ključni cilji predlaganega infrastrukturnega programa so:
– ponudba in upravljanje vrhunske opreme, ki je v skupni uporabi (t.i. multiuser facility) uporabnikom iz različnih sektorjev in inštitucij
– izvajanje javne službe na področju raziskovalne dejavnosti kot podpora lastni raziskovalni dejavnosti in podpora raziskovalni dejavnosti drugih RO
– povečanje privlačnosti Slovenije za mlade visoko sposobne talente
– povezovanje z drugimi domačimi infrastrukturnimi programi (IJS, KI, Uni) in mednarodnimi infrastrukturnimi omrežji (npr. NFFA, ESFRI) na področjih, kjer smo mednarodno konkurenčni (4-probe STM, kvantne naprave, laserska litografija)
– pozitiven vpliv na prihodnji razvoj raziskovalnih področji in spodbujanje novih raziskovalnih področji v Sloveniji
– pospešeno sodelovanje znanosti in industrije po principu »Proof of Concept« projektov, kot nadgradnja izjemno uspešnega Interreg projekta »Nanoregion«.